Czym jest rekuperacja? W jaki sposób działa i ile kosztuje? Czy rekuperacja jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie? W tym artykule otrzymasz odpowiedzi na zadane pytania oraz dowiesz się znacznie większej ilości aspektów dotyczących rekuperacji.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to innymi słowy pojęcie oznaczające wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła. W przypadku standardowej wentylacji funkcjonuje ona dzięki zasysaniu powietrza, które wytwarzają kominy. Takie rozwiązanie cechuje się jednak znaczną ilością niedoskonałości jak chociażby pozostającą w pomieszczeniach wilgocią. Właśnie z tego powodu koniecznym jest zapewnienie dobrego systemu wentylacyjnego. Rekuperacja, która stanowi formę wentylacji mechanicznej opiera swoje działania na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę. To urządzenie nazywa się standardowo rekuperatorem i pozwala osiągnąć kontrolę nad ruchem powietrza, zarówno produkowanego przez maszynę jak i usuwanego z pomieszczenia. Rekuperatory zajmują się również odzyskiwaniem ciepła z zanieczyszczonego powietrza, pozbywając go w trakcie procesu dwutlenku węgla oraz wilgoci.
W skrócie więc, rekuperacja stanowi system służący do wymieniania zanieczyszczonego powietrza znajdującego się w pomieszczeniu na świeże. Jednocześnie odzyskuje również część zgromadzonego już ciepła.
W jaki sposób działa rekuperacja?
Aby zrozumieć zalety korzystania z rekuperatora należy poznać sposób jego działania. Na czym więc polega ten proces? Postaram się wyjaśnić to w najprostszy sposób.
Rekuperator instaluje się w domu, zaś maszyna powinna stanowić główne źródło wymiany oraz odzyskiwania ciepła z powietrza. Praca rekuperatora polega na wciąganiu powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień stanowi powietrze czyste (zimne), które jest pobierane z zewnątrz obiektu budowlanego. Drugi strumień zaś jest powietrzem ciepłym, niemniej zanieczyszczonym i wilgotnym. Rekuperator wciąga go z wewnątrz za pomocą anemostatów – okrągłych kratek, które można zauważyć na ścianach lub sufitach. Podczas wciągania obu strumieni powietrza dochodzi do ich spotkania w wymienniku ciepła. Pomimo tego nie mieszają się ze sobą, ponieważ każdy strumień płynie odrębnym kanalikiem przez rekuperator. Maszyna powoduje, iż ciepłe powietrze zachowuje swoją temperaturę, ale zostaje oczyszczone, zaś czyste i zimne – przyjmuje ciepło. Rekuperator jest wyposażony z kanały wentylacyjne o różnej średnicy (w zależności od modelu). Powodują one, iż oczyszczone powietrze jest wdmuchiwane do środka budynku, a zanieczyszczone wywiewane na zewnątrz.
Rekuperacja stanowi więc nie tylko sposób na ogrzewanie powietrza uzyskanego z zewnątrz. Pozwala także oczyścić powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, zarówno to z poza domu jak i pobrane z pomieszczeń. Dzięki temu, korzystając z rekuperatora nie ma potrzeby korzystania z tradycyjnego wietrzenia np. poprzez otwieranie okien. Rekuperacja jest także doskonałym rozwiązaniem w przypadku znajdowania się budynku w strefie smogowej. Urządzenia są bowiem wyposażone w specjalne filtry, które pozwolą oczyścić dowolny rodzaj powietrza.
Rekuperacja a odzyskiwanie ciepła
Rekuperacja stanowi nowoczesną alternatywę od zawodnej wentylacji tradycyjnej. Z tego powodu jest przedmiotem licznych artykułów i spekulacji. Jeśli interesujesz się tematyką rekuperatorów mogłeś natknąć się na informacje, iż dzięki zaimplementowaniu tego rozwiązania możesz zaoszczędzić znaczną część miesięcznych wydatków na ogrzanie Twojego domu. Warto jednak mieć na względzie, iż rekuperatory nie działają w taki sam sposób jak ogrzewanie. Niektóre artykuły podają, iż korzystanie z rekuperatorów obniża koszty związane z ogrzewaniem powierzchni mieszkalnej o 60 a nawet 70%. Niestety, w rzeczywistości statystyki wyglądają nieco inaczej. Według licznych analiz specjalistów, sprawny system rekuperacyjny jest w stanie zaoszczędzić energię o około 30%. Pomimo tego, iż procent jest znacznie niższy niż w pierwszych, zaskakujących statystykach – warto więc zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem w gospodarstwie domowym.
W końcu 30%, czyli jedna trzecia mniej wydatków na ogrzewanie stanowi dość spory sukces! Oszczędność na ogrzewaniu jest więc możliwa dzięki dobrze funkcjonującym systemowi rekuperacji. Dodatkowymi aspektami, o które należy zadbać podczas instalowania rekuperatora jest zaopatrzenie się w inne systemy ograniczające utratę ciepła. W skład takich elementów wchodzi odpowiednia izolacja czy neutralizowanie mostków ciepła. Dzięki zwróceniu uwagi na te aspekty, jesteś w stanie ograniczyć koszty związane z eksploatowaniem ogrzewania w jeszcze większym stopniu.
Rekuperacja to zdrowie i przyszłość
Warto również zwrócić uwagę, iż rekuperatory stanowią doskonałe rozwiązanie zapewniające zdrowie i komfort całej rodziny. Otwarcie okna nie zawsze stanowi idealne rozwiązanie po to, aby oczyścić powietrze. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli dom znajduje się w zanieczyszczonym środowisku. W powietrzu znajduje się wówczas mnóstwo substancji szkodliwych takich jak smog, dym, pył czy alergeny. Dodatkowo, zbyt częste wietrzenie tradycyjne może doprowadzić do pojawienia się grzyba na ścianach, z uwagi na znaczny poziom wilgotności. Takie ryzyko nie występuje podczas korzystania z rekuperacji. Dobry system jest więc istotnym aspektem, który pozwoli cieszyć się zdrowym i oczyszczonym powietrzem w przestrzeni domowej.