Jaką pamięć RAM wybrać, aby przyspieszyć działanie komputera?

author
4 minutes, 23 seconds Read

Wymagania programów, szczególnie gier i przeglądarek internetowych, zmieniają się w szybkim tempie i aby nadążyć za postępem, konieczne jest posiadanie właściwego sprzętu. Ważną rolę w sprawności działania komputera odgrywa pamięć RAM. To jeden z istotniejszych komponentów odpowiadających za wydajność i szybkość urządzenia, dlatego warto wiedzieć, jak dobrać właściwy rodzaj kości tak, aby móc komfortowo korzystać ze sprzętu.

Sposób działania i znaczenie pamięci RAM

Pamięć operacyjna, nazywana również RAM jest określana mianem ulotnej i działa z ogromną prędkością. Jej zadaniem jest przechowywanie danych działających na komputerze programów i szybkie odczytywanie oraz zapisywanie porcji informacji . Dzięki błyskawicznym reakcją ze strony modułu, procesor jest w stanie przetwarzać więcej danych w krótszym czasie i sprawność działania sprzętu znacznie wzrasta. Kolejną cechą RAM jest jej niestałość, co znaczy, że wszystkie dane przechowywane w obszarze zostają usunięte natychmiast po odłączeniu zasilania. Wymusza to na użytkowniku, bądź aplikacji, bieżące zapisywanie potrzebnych informacji na dysku twardym. Pamięć RAM jest doceniana szczególnie w przypadku zaawansowanych użytkowników, którzy oczekują stabilnej pracy na wielu różnych programach i dużej szybkości działania. Rozbudowana ilość pamięci jest niezbędna także do uruchamiania współcześnie tworzonych, wymagających gier, a także wielu bardziej rozbudowanych programów, wymagających sporej sprawności operacyjnej sprzętu.

Czym różnią się poszczególne rodzaje pamięci RAM?

Warunkiem koniecznym jest, aby pamięć operacyjna była kompatybilna z płytą główną komputera. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę w przypadku chęci dokupienia kości do obecnego sprzętu. Przede wszystkim, inny rodzaj pamięci nadaje się do laptopów, a zupełnie odmienny stosowany jest w komputerach stacjonarnych. W pierwszym przypadku potrzebne będzie SODIMM odpowiadająca modelowi już zainstalowanemu w laptopie, zaś dla sprzętu typu PC używa się kilku rodzajów modułów DDR DIMM, podzielonych na poszczególne generacje. Nowsze typy są oznaczone wyższą numeracją, stąd DDR1 jest wyróżniony jako najstarszy typ, zaś DDR5 stosuje się w najnowszych modelach komputerów osobistych. Postęp w rozwoju pamięci RAM pociągnęła za sobą większą wydajność sprzętu. Nowoczesne kości charakteryzują się dużą szybkością i przepustowością, a także mają spore rozmiary dostępnego do zapisywania miejsca. Posiadają niskie zapotrzebowanie na energię, co jest ogromnym plusem, szczególnie w przypadku laptopów.

Parametry pamięci, na które należy zwrócić uwagę

Po dostosowaniu typu modułu do karty głównej oraz sprawdzeniu, ile wynosi maksymalna pojemność pamięci obsługiwanej przez komputer, można skupić się na kolejnych parametrach jakimi wyróżnia się pamięć RAM. Podstawę stanowi ilość miejsca dostępnego na kości. Tutaj powinno się kierować zasadą im więcej, tym lepiej, a minimalną wartością do komfortowej obsługi systemu i programów jest 4 GB. Ważnymi aspektami okazują się również częstotliwość taktowania oraz opóźnienia, które określają szybkość modułu i skuteczność współpracy z procesorem, co wpływa na szybkość wykonywanych przez niego obliczeń. W przypadku komputerów osobistych pamięć może występować pojedynczo lub w zestawie, przy czym drugie wyjście okazuje się lepsze, gdy chodzi o wydajność. Jeśli chodzi o laptopy, szczególnie, jeżeli bardzo ceniona jest mobilność, warto wybrać kości o niskim poborze energii, co pozwoli na dłuższe korzystanie ze sprzętu bez konieczności ciągłego ładowania.

Wybór pamięci operacyjnej w zależności od przeznaczenia

W przypadku pamięci RAM, wiele zależy od rodzaju komputera, w tym płyty głównej, lecz wciąż pozostawia to mnóstwo kombinacji parametrów. W przypadku wahań pomiędzy różnymi konfiguracjami kości, warto mieć na uwadze zastosowanie komputera, który zamierza się wyposażyć w nową pamięć RAM. Osoby korzystające z laptopa, bądź komputera osobistego do celów biurowych i nieskomplikowanych programów, będą w pełni zadowolone z mniejszych pojemności kości, a częstotliwość i opóźnienia nie będą grały aż tak wielkiej roli. Do sprzętu używanego na co dzień w mniej lub bardziej skomplikowanych celach, z pewnością przyda się opcja z wyższymi parametrami, szczególnie pojemnością na poziomie co najmniej 8 GB. Profesjonalne typy pamięci, posiadające najwyższy rozmiar miejsca, częstotliwość taktowania oraz niskie opóźnienia, dedykowane są dla osób zawodowo zajmujących się wymagająca grafiką, graczy oraz wszystkich, którzy potrzebują sporej wydajności. W takich typach kości możliwe jest podkręcenie parametrów działania, jak również zamontowanie dodatkowego chłodzenia.

Zważając na obecny gwałtowny rozwój wymagań programów, gier oraz stron internetowym, posiadanie odpowiedniej pamięci RAM nabiera coraz większego znaczenia. Właściwa współpraca obszarów operacyjnych z procesorem skutkuje przyspieszeniem tempa wykonywania działań i w efekcie zwiększeniem efektywności pracy komputera. Przekłada się to na wysoką wydajność, co jest docenione szczególnie w przypadku gier i profesjonalnych programów.

Podobne posty