Fotografia gwiazd — jaki obiektyw? Robienie zdjęć to dość skomplikowana sprawa, która wymaga pewnego doświadczenia, wyrafinowanych umiejętności i profesjonalnej wizji. Robienie zdjęć celebrytom jest bardzo powszechne. Jest to jednak czynność wymagająca cierpliwości i wytrwałości, gdyż na zadowalające efekty potrzeba czasu. Co jest potrzebne do fotografowania gwiazd? Jaki obiektyw wybrać do fotografowania meteorów? Jakie dodatkowe akcesoria warto mieć? Jak uzyskać poprawną ostrość zdjęcia? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Co jest potrzebne do fotografowania gwiazd?
Jeśli chcemy rozpocząć naszą przygodę z fotografowaniem gwiazd, najpierw potrzebujemy dedykowanego aparatu. Może to być lustrzanka cyfrowa lub bezlusterkowiec, ale ważne jest ręczne ustawienie ekspozycji. Warto wspomnieć, że przy robieniu zdjęć rozgwieżdżonego nieba wymagana jest wysoka czułość ISO i odpowiednio duża matryca, by robić zdjęcia o akceptowalnej jakości. Jeśli nie ma ręcznego ustawienia ekspozycji, nie będziemy mogli wybrać czasu, czułości, przysłony. Ważne są również soczewki, które omówimy w dalszej części tego artykułu.
Niezbędny będzie statyw, który powinien być solidny. Zdecydowanie nie zalecamy korzystania z taniego urządzenia, ponieważ istnieje duża szansa, że będzie się trochę trząść i w rezultacie uzyskasz złe rozmycie, czego z pewnością chcemy uniknąć. Okazuje się, że im cięższy aparat, tym ważniejsze jest, aby statyw był mocny i stabilny. Nie mówiąc już o zdalnym wyzwalaniu migawki. Na przykład rozwiązaniem może być wąż odpływowy lub pilot. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji opóźnienia ekspozycji.
Jaki obiektyw wybrać do fotografowania meteorów?
Obiektyw jest jednym z najważniejszych elementów każdego aparatu. Jednak jego wybór z pewnością nie należy do najłatwiejszych, gdyż na rynku możemy znaleźć wiele różnych egzemplarzy, które na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Profesjonaliści zalecają wybór szerokokątnego, jasnego obiektu. W aparacie z matrycą aps-c najlepsza jest 18 mm lub mniejsza pełna klatka 24 mm. Warto jednak pamiętać, że możliwe jest robienie zdjęć nocnych przy pomocy piątej, ale w tym przypadku kąt obiektywu jest węższy, więc zdjęcie pokaże tylko ograniczony fragment nieba, którego nie będzie równie skuteczny jak obiektyw szerokokątny. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że im dłuższa ogniskowa, tym krótszy czas naświetlania jest możliwy bez poruszania gwiazd (zjawisko spowodowane ruchem obrotowym Ziemi). Pamiętaj też, że im niższa wartość światła, tym lepiej. Warto pamiętać, że dobry obiekt powinien mieć przysłonę nie większą niż f2.8.
Uwadze polecamy:
- zdjęcia produktowe https://epli.pl/packshoty/
- fotografia produktowa https://epli.pl
Jakie dodatkowe akcesoria warto mieć?
Podczas robienia zdjęć pomocne mogą być dodatkowe akcesoria, które ułatwią nam pewne czynności lub sprawią, że proces będzie bardziej komfortowy. Warto kupić latarkę, którą można założyć na głowę. Dzięki temu dużo łatwiej dotrzeć do konkretnego miejsca, w którym możemy wykonać zdjęcia. To samo dotyczy ustawiania statywu i aparatu w ciemności.
Telefony są również przydatne w sytuacjach awaryjnych. Przykładem może być chwilowa strata. Popularne są również dedykowane aplikacje, za pomocą których można znaleźć wiele ciekawych obiektów na niebie. Przykładem jest Droga Mleczna. Zdjęcia gwiazd wykonano wczesnym wieczorem, dlatego warto zabrać ze sobą ciepłą odzież oraz jedzenie i picie. Trzeba przyznać, że fotografowanie nocnego nieba może czasem zająć wiele godzin.
Jak uzyskać poprawną ostrość zdjęcia?
Nie da się ukryć, że klarowność jest najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym elementem zespołu. W praktyce nawet najmniejsze szczegóły mogą mieć ogromne znaczenie. Najpierw musimy ustawić odpowiednią ogniskową. Powinien być jak najszerszy, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, co stanowi nasz pierwszy plan. Możemy użyć autofokusa, aby uzyskać właściwą ostrość. W pierwszej kolejności powinniśmy ustawić ostrość za pomocą wbudowanego systemu autofokusa. Wtedy warto ustawić autofokus na tryb pojedynczy z centralnym punktem ostrości. Jest to ważne, ponieważ aparat najskuteczniej wyostrza obraz, jeśli użyjesz punktu środkowego. Innym rozwiązaniem jest ręczne wyostrzanie obrazu.
W przypadkach, gdy autofokus zawiedzie, jedną z opcji jest przełączenie na ręczne ustawianie ostrości. Podobnie jak w poprzednim przypadku, musisz wycelować obiektyw w jasny obiekt. Idealnie powinna to być jasna gwiazda lub latarnia morska w oddali. Teraz obracamy pierścień, aż gwiazdy będą tak wyraźne, jak to możliwe.