Co to jest biuro rachunkowe – biuro księgowe, czyli inaczej biuro rachunkowe, to dziś jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Wszystko dlatego, że zawód księgowego nie jest już zawodem regulowanym. Prowadzenie biura rachunkowego również nie podlega regulacjom prawnym. Czym dokładnie jest biuro rachunkowe i kto może skorzystać z jego usług? Odpowiadamy.
Podstawowa działalność biura
Biuro rachunkowe https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/ zostaje powołane do tego, aby prowadzić księgowość firm. Każda firma musi bowiem z mocy prawa prowadzić księgowość, czy to uproszczoną, czy pełną. Biuro rachunkowe odciąża przedsiębiorców w tym obowiązku i prowadzi księgi rachunkowe lub księgowość uproszczoną za nich. Pełną księgowość muszą obowiązkowo prowadzić spółki prawa handlowego. Obowiązek ten dotyczy również przedsiębiorców, których roczne przychody przekraczają dwa miliony euro. Pozostałe podmioty mogą prowadzić księgowość uproszczoną. Do obowiązków księgowego należy więc między innymi doradztwo księgowe, dzięki któremu każdy podmiot gospodarczy może wybrać najlepszą formę prowadzenia ksiąg dla siebie. Jak wygląda współpraca pomiędzy biurem, a klientami? Klienci dostarczają do biura niezbędne dokumenty księgowe. Księgowi natomiast muszą je ewidencjonować oraz wyliczać podatki do zapłaty. Dodatkowo pomagają oni w sytuacjach podbramkowych dla przedsiębiorcy. Możemy wśród nich wymienić kontrolę z urzędu skarbowego czy choćby problem z wystawieniem klientowi faktury.
Co jeszcze możemy zlecić biuru rachunkowemu?
Jeszcze do niedawna biura rachunkowe prowadziły jedynie księgowość swoich klientów. Dziś jednak są to wyspecjalizowane podmioty, którym możemy zlecić kompleksową opiekę nad finansami firmy. Biura rachunkowe https://www.wiol.com.pl, poza księgowością, prowadzą dziś także kadry i płace. Są to w zasadzie dwa, nierozerwalne ze sobą tematy. Księgowi to dziś prawdziwi doradcy finansowi. Potrafią znaleźć najlepszą ofertę kredytu, leasingu czy pozyskać finansowanie w inny sposób. Co więcej, mogą oni wykonywać różnego typu analizy finansowe, które zleci im klient. Biura rachunkowe coraz częściej prowadzą też działalność wykraczającą poza sferę finansów. Podmioty te sporządzają również dokumentację BHP czy sprawozdania dotyczące ochrony środowiska. Mogą również wypełniać deklaracje dla GUS lub innych podmiotów zewnętrznych. Wszystko zależy jednak od profilu działalności danego biura. Niektóre z nich stale poszerzają swoją działalność. Możemy nawet powiedzieć, że przestały to być biura rachunkowe w ścisłym tego słowa znaczeniu. Są to firmy, które oferują kompleksowe doradztwo gospodarcze dla firm.
Biura rachunkowe – co z podatkami?
Księgowi pracujący w biurze rachunkowym mają obowiązek wyliczać podatki wynikające z dokumentacji księgowej. Dotyczy to głównie podatku dochodowego oraz VAT, choć nie tylko. Księgowy nie ma jednak prawa udzielać porad podatkowych. Może to robić jedynie certyfikowany doradca podatkowy. Biura rachunkowe często są prowadzone przez doradców podatkowych. Nazywane są one wtedy kancelariami podatkowymi, choć na ogół profil ich działalności jest taki sam, jak biur rachunkowych. Z tą różnicą, że klienci mogą uzyskać w kancelarii profesjonalną poradę z zakresu podatków różnego typu. Księgowy bez uprawnień doradcy podatkowego ma jedynie prawo udzielać porad związanych stricte z księgowością. Pomimo tego wielu księgowych analizuje sytuację podatkową klienta i udziela porad z nią związanych. Dlaczego? Czasami bowiem trudno jest oddzielić kwestie księgowe od podatkowych. Sam fakt, iż księgowy wylicza podatki świadczy o tym, że zna się on na nich. W związku z tym jest w stanie udzielić klientowi porady przynajmniej w najprostszych kwestiach.
Zobacz również:
- Łódź doradca podatkowy https://www.wiol.com.pl
Tylko dla firm?
Biura rachunkowe wyspecjalizowały się w obsłudze firm, jednak wiele z nich świadczy również usługi dla osób fizycznych. Najczęściej ma to miejsce na początku roku, gdy jesteśmy zobowiązani rozliczyć się z podatku dochodowego. Biura rachunkowe wypełniają za klientów PIT, czyli rozliczają ich dochody z urzędem skarbowym. Co więcej, czasami klienci indywidualni mają różnego typu problemy związane z opodatkowaniem. Jak zostało ujęte wyżej, księgowi nie mogą im pomagać, jeśli nie są doradcami podatkowymi. Jeżeli jednak biuro rachunkowe prowadzi doradca podatkowy bądź jest on w nim zatrudniony, może udzielać również porad podatkowych dla osób fizycznych.
Czym różnią się od siebie biura rachunkowe?
Poszczególne biura rachunkowe różni przede wszystkim ich oferta oraz ceny usług. W największych biurach rachunkowych możemy oddać pod opiekę całe finanse firmy. Niemniej jednak zwykle mają one dosyć wysokie ceny. W mniejszych biurach znajdziemy jedynie ofertę prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz kadr i płac. Pomimo to zapłacimy, prawdopodobnie, znacznie mniej. Pamiętajmy, że biuro rachunkowe zostało powołane do prowadzenia księgowości swoim klientom. Każde dodatkowe usługi są niejako poboczną działalnością, którą biuro ma oczywiście prawo prowadzić. Wybór biura rachunkowego powinien być jednak uzależniony od naszych osobistych potrzeb.