Kiedy warto udać się do psychologa?

Kiedy warto udać się do psychologa?

author
2 minutes, 59 seconds Read

Żyjemy w czasach, w których nasz umysł przeciążony jest niezliczoną ilością bodźców i w których problemy i emocje niejednokrotnie nas przerastają, pozostawiając w psychice piętrzące się szkody. Na szczęście istnieją specjaliści, którzy mogą nam pomóc. Jakie sygnały świadczą o tym, że możemy potrzebować psychologicznej porady?

Kim jest psycholog?

Warto odróżnić psychologa od psychiatry. Psychiatra to lekarz, specjalista w temacie chorób psychicznych takich jak np. schizofrenia, klinicznej depresji czy ciężkich zaburzeń osobowości. Ma on w swoim repertuarze środki farmakologiczne, które stosuje się często jako ostateczność, gdy zawodzi normalna terapia. Psycholog natomiast to osoba, która poprzez terapię i rozmowę może pomóc nam zrozumieć siebie, motywy swoich zachowań i uczuć. To specjalista od ludzkiej duszy, który w sposób cierpliwy wysłucha naszych rozterek oraz z pełną życzliwością pomoże rozwiązać wszelkie emocjonalne problemy czy też umożliwi nam poczucie się lepiej z samym sobą. Jest wiele nurtów psychoterapii, każdy skupia się na nieco innych problemach i potrzebach swoich klientów. Kiedy warto udać się na konsultację psychologiczną? Oto kilka oznak, które powinny nas zaniepokoić.

  1. Chronicznie depresyjny nastrój.

Każdemu zdarzają się smutne i gorsze momenty i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeżeli jednak smutek i beznadzieja zalewają nas prawdziwą falą, która nie kończy się przez kilka tygodni czy miesięcy, a wręcz narasta i pogarsza nasze codzienne funkcjonowanie, spędza nam sen z powiek i odbiera apetyt – powinniśmy skontrolować to u psychologa.

  1. Powtarzające się kłótnie i problemy w relacjach.

Jeżeli czujemy, że nie radzimy sobie w relacjach z bliskimi, uczestniczymy w notorycznie powtarzających się kłótniach, napędzających wzajemną spiralę agresji, nie rozumiemy potrzeb i emocji ludzi wokół nas, czujemy się zagubieni, przytłacza nas lęk przed zawieraniem nowych znajomości – to oznaki, że warto udać się po pomoc.

  1. Problemy w związkach romantycznych.

Nie każde rozstanie to od razu powód by udać się do psychologa. Jeżeli jednak dostrzegamy pewną powtarzalność w naszych związkach, które cały czas kończą się katastrofą, jeżeli wciąż szukamy tego samego ideału i za każdym razem się rozczarowujemy lub nie możemy zaufać swojemu partnerowi – rozmowa z psychologiem mogłaby pomóc nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

  1. Powracająca przeszłość.

Gdy jakieś wspomnienia nie dają nam spokoju, zaburzają lub blokują nasze funkcjonowanie, gdy notorycznie nawiedzają nas koszmary i napady irracjonalnego lęku lub paniki – psycholog pomoże nam zaakceptować i zrozumieć przeszłość.

  1. Zachowania autodestrukcyjne i myśli samobójcze.

Jeżeli zdarzyły się nam sytuacje, w których świadomie doprowadzaliśmy do swojej krzywdy, do odczuwania bólu, zarówno fizycznego jak i psychicznego, wynikającego z braku akceptacji siebie lub też nawiedza nas poczucie bezsensu własnej egzystencji, konieczna jest psychologiczna interwencja.

Pójście do psychologa https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/ to nie powód do wstydu, lecz właśnie największy wyraz szacunku i miłości do samego siebie. Podobnie jak lekarz uśmierza cierpienie ciała, tak psycholog radzi sobie z bolączkami naszego umysłu, wyciągając swoich pacjentów z nawet największych dołów i pokazując im, co mają zrobić, aby poczuć ulgę i szczęście od problemów, na które nikt z nich nie jest skazany.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl

Podobne posty