mieszkania deweloperskie
Deweloper

Kupno mieszkania od dewelopera, czyli wybór najlepszego

author
4 minutes, 15 seconds Read

Jeśli chcemy dokonać kupno mieszkania krok po kroku, staramy się wziąć pod uwagę wszelkie, najważniejsze kwestie, najmniejsze nawet elementy. Każda rzecz ma tutaj znaczenie, gdyż jak wiadomo w grę wchodzi miejsce, w którym będziemy żyć i to prawdopodobnie przez całe swoje życie. Jedni stawiają na zakup mieszkania od danego właściciela, remontują je po swojemu i w nim mieszkają, inni stawiają na nowe mieszkania w stanie deweloperskim. Każdy jest inny, każdemu zależy na czymś innym i każdy też ma inną sumę pieniędzy, jaką może na mieszkanie przeznaczyć.

Na pewno deweloper Warszawa jest dobrą opcją dla tych osób, które chcą kupić mieszkanie nowe, ale i nie tylko. Często lepiej jest postawić na takie od firmy deweloperskiej, bo okazuje się to być bardziej bezpieczne, niż od osoby prywatnej. Dzięki ustawie deweloperskiej z 2012 roku klient jest w pełni chroniony i zabezpieczony przed działaniem firm deweloperskim. Wcześniej musiał on deweloperowi wierzyć niemal na słowo. Dziś ma prawo wglądu do pełnej dokumentacji, tak, aby mógł sprawdzić dokładnie wszystko, zanim zdecyduje się na konkretny zakup.

Czego możemy żądać od dewelopera?

Każdy deweloper ma nam do zaoferowania konkretne rozwiązania, a więc takie nieruchomości, które mogą nas zainteresować bardziej lub mniej. Nieruchomości mogą być lokalami zupełnie nowymi, ale również i starymi, które inwestor kupił, wyremontował i chce wynająć lub sprzedać. Zanim jednak zdecydujemy się postawić na konkretne miejsce i zanim podpiszemy umowę, rzeczą najważniejszą jest sprawdzenie dokładnie prospektu informacyjnego inwestycji. Z takiego dokumentu możemy dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy, w tym między innymi:

  • informacji o deweloperze – kim jest, jak długo działa na rynku, jakie inwestycje zostały przez niego zrealizowane, czy nie ma przeciwko niemu żadnych postępowań egzekucyjnych, czy ma pełne prawo do wykonywania zawodu i inne, temu podobne kwestie związane z samym deweloperem
  • informacji odnośnie samej działki lub lokalu – czy ten nie jest obciążony kredytem bankowym, czy ma wszelkie pozwolenia, jak wygląda kwestia zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek, czy prowadzone będą w najbliższym czasie jakieś inwestycje w okolicy
  • informacji związanych z ryzykiem wybrania takiej właśnie, a nie innej nieruchomości. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę fakt, że jeśli pieniądze nabywcy są strzeżone przez rachunek powierniczy, a stanowi to obowiązek, jeśli inwestycja rozpoczęła się po wejściu w życie nowej ustawy, to w sytuacji, gdy deweloper zostanie bankrutem, klient może odzyskać swoje pieniądze.
  • informacji odnośnie sprawozdań finansowych firmy, pozwoleń na budowę, projektu, księgi wieczystej danej nieruchomości
  • informacji odnośnie wykończenia lokalu, a więc tego, jaki będzie standard jego wykończenia. Dzięki temu bowiem można dokładnie oszacować, ile pieniędzy będziemy potrzebowali, by móc w pełni ukończyć mieszkanie i w nim zamieszkać.

Podpisanie umowy przedwstępnej

Kiedy mamy już wybrane konkretne mieszkania Szczecin, przychodzi moment, żeby podpisać umowę przedwstępną. U jednych nie ma możliwości negocjacji ceny, u innych można tą cenę jak najbardziej wynegocjować lub też uzyskać nieco lepsze udogodnienia, jak na przykład tańszy garaż, czy podwyższony standard, jeśli chodzi o wykończenie danego lokalu. Jeśli jednak i druga strona jest zadowolona z warunków, jakie zostaną ustalone, przychodzi moment na podpisanie umowy deweloperskiej, która jest umową przedwstępną. Oczywiście zanim ją podpiszemy, niezbędnym jest dokładne zapoznanie się z jej treścią. Często zdarza się tak, że od podpisania takiej umowy mija wiele miesięcy, bo deweloper sprzedaje często mieszkania, które jeszcze nie są nawet wybudowane, dlatego też taka wstępna umowa stanowi tutaj klucz, zanim podpisze się taką już ostateczną. W takiej umowie zawiera się informacje odnośnie ceny mieszkania, terminu zadatku i wpłaty kolejnych transz, terminu przekazania lokalu.

Czy na tym etapie, którakolwiek ze stron może się wycofać? Oczywiście. W takim przypadku zazwyczaj jest tak, że jeśli wycofuje się kupujący, przepada zadatek, jeśli osoba sprzedająca, klientowi zwracana jest podwójna kwota zadatku.

Jeśli wszystko jednak przebiega pomyślnie, umowa sporządzona jest w formie aktu notarialnego, a koszty dzielone są między jedną, a drugą stronę po połowie. Kiedy lokal jest gotowy do odbioru, wówczas ustala się odpowiedni termin. W tym momencie oglądając mieszkanie i podpisując odbiór należy sprawdzić wszelkie najmniejsze elementy, tak, aby w razie niedoskonałości czy awarii, od razu jest zgłosić, bo po odbiorze już nic nie możemy z tym zrobić. Jeśli wszystko się zgadza, podpisujemy odbiór i wtedy dokonuje się podpisania umowy ostatecznej, od której to stajemy się w 100% pełnoprawnymi właścicielami danej nieruchomości. Jeśli wybierzemy profesjonalnego dewelopera, z pewnością wszystko przebiegnie szybko i pomyślnie, dlatego też ten wybór najlepszego, stanowi rzecz na jakiej każdy niewątpliwie powinien się skupić.

Podobne posty