Podologia
Podologia - dobór obuwia

Nosisz źle dobrane obuwie? Czekają cię problemy, przed którymi ostrzegają podolodzy

author
4 minutes, 29 seconds Read

Źle dobrane, uciskające stopy obuwie to najgorsze, co możemy zrobić swoim stopom. Niestety Polacy często robią sobie krzywdę, nabywając obuwie które źle wpływa na stan ich stóp. Normą jest noszenie źle dobranych, uciskających lub zbyt luźnych butów, a w przypadku kobiet – za wysokich, źle wyprofilowanych szpilek. Jak dobierać obuwie, aby zapobiec problemom ze stopami i kto pomoże nam z już istniejącymi problemami?

Podolog prawdę ci powie, czyli problemy ze stopami przeciętnego Polaka

Choroby związane ze stopami to norma w kraju, gdzie przez większość dni w roku stopa musi być chroniona przez zakryte obuwie. Wrastające paznokcie, odciski, nagniotki, modzele czy uszkodzenia mechaniczne – wszystkie te problemy są to wyleczenia dzięki podologii. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć – warto o tym pamiętać i stosować się do kilku żelaznych zasad doboru obuwia i pielęgnacji stóp. Sprawdźmy, jakie błędy popełniają Polacy i które zachowania mają największy wpływ na kiepski stan stóp.

Podolog podpowiada: jak dobrać obuwie?

Krok 1: rozmiar

Trudna decyzja, związana z komfortem i samopoczuciem podczas chodzenia: jaki rozmiar obuwia wybrać? Często zdarza się przecież, że nasze standardowe 38 nie pasuje do wybranego w sklepie obuwia. Pamiętajmy, że producenci produkują czasem zaniżone lub zawyżone rozmiary obuwia, więc należy je koniecznie mierzyć. Nabywając obuwie w sklepie internetowym patrz na rozmiarówkę: powszechną praktyką jest zamieszczanie dokładnej długości wkładki w tabelach rozmiarów. Wystarczy zmierzyć stopę, aby mieć większą pewność czy buty będą pasowały.

Krok 2: materiał

W podologii uważa się, że najczęstszym błędem jest wybieranie takiego obuwia, które nie zapewnia wentylacji, jest wykonane ze sztucznego materiału. Podolodzy biją na alarm: za często chodzimy w butach ze sztucznej skóry i kiepskich materiałów. W takich butach stopa będzie się pocić, co sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych bakterii i grzybów. Od takiego obuwia krótka droga dzieli nas do chorób skóry stóp.

Krok 3: wybór modelu buta

Kochasz japonki lub buty na wysokim obcasie? Zła wiadomość: obuwie tego typu nie służy zdrowiu twoich stóp. Japonki słabo trzymają się nogi, która jest nienaturalnie ułożona. Źle amortyzują doprowadzając nieuchronnie do urazów, a pasek między palcami może wywoływać otarcia i odciski. Nie noś ich więc na co dzień, a unikniesz niepotrzebnych komplikacji.

Szpilki to obuwie, które jest bardzo lubiane przez kobiety, jednak warto na nie uważać. Te ze zwężanymi noskami mogą powodować wrastanie paznokcia, a to nieprzyjemna dolegliwość, z którą poradzi sobie jedynie wyspecjalizowany podolog. Powodują też ból stóp, a w ostateczności, po wieloletnim noszeniu – ich deformację i haluksy. Jeśli musisz nosić szpilki ze względu na specyficzny rodzaj pracy lub po prostu lubisz chodzić w takim rodzaju obuwia, wybieraj te niższe, z zaokrąglonym noskiem.

Choroby stóp związane z niewłaściwie dobranym obuwiem

Wrastające paznokcie

W swojej praktyce podologicznej specjaliści spotykają się z wieloma różnymi rodzajami palców z wrastającym paznokciem. Niektóre osoby mają do tego predyspozycje ze względu na specyficzne ułożenie i kształt paznokcia, inne na własne życzenie wkładają za ciasne buty, doprowadzając do nieprzyjemnych konsekwencji. Podologia pomaga pacjentom z różnymi rodzajami tego schorzenia: od szpiczastych, głęboko wrośniętych w tkankę, po płytko wrośnięte paznokcie. Terapia, którą zaleci specjalista jest dostosowywana indywidualnie do konkretnego przypadku. Najczęstszymi sposobami na leczenie jest usunięcie wrastającej części płytki paznokciowej, a następnie założenie klamry ortonyksyjnej, która formuje płytkę w odpowiedni sposób. Klamra ukierunkowuje płytkę w taki sposób, żeby paznokieć mógł rosnąć w odpowiednim kierunku i przestał wywoływać dolegliwości bólowe. Zazwyczaj zakładana jest na tydzień, a dolegliwości ustępują już po kilku dniach.

Odciski i nagniotki

Nie ma osoby, która nie walczyłaby z tym problemem chociaż kilka razy w życiu. Odciski – bo o nich mowa – utrudniają życie, sprawiają ból i trudno się przed nimi ustrzec. Wiążą się przede wszystkim z niewygodnym obuwiem, ale nie tylko: czasem powstają ze względu na wadę postawy, zwyrodnienia stóp, bardzo wysoką temperaturę na zewnątrz. Często pojawiają się u osób uprawiających dużo sportu, a także u kobiet noszących szpilki (wtedy lubią pojawiać się na podbiciu stopy).  Nie lekceważ ich: jeśli nie wyleczysz ich w porę, mogą sprawiać ból przez długi czas. Podologia ma wiele sposobów na usunięcie różnego typu zmian skórnych: w zależności od stopnia zaawansowania, odcisk można leczyć mechanicznie (wycinanie za pomocą specjalistycznych narzędzi lub laserowe usuwanie odcisków Warszawa https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/usuwanie-odciskow/) lub zastosować kurację złuszczającą.

Haluksy

Noszenie szpilek na co dzień to zły pomysł nie tylko ze względu na uciążliwe odciski, ale również ze względu na haluksy. Raz powstałe zwyrodnienie kości ciężko leczyć, jest bolesne i wywołuje problemy z chodzeniem. Podologia ma kilka rozwiązań na już powstałe zmiany: wkładki ortopedyczne, ortezy korekcyjne czy separatory mogą pomóc w powrocie do zdrowia.

Podobne posty