Pomoc drogowa- jaka kategoria pojazdu?

Pomoc drogowa- jaka kategoria pojazdu?

author
4 minutes, 21 seconds Read

Pomoc drogowa charakteryzuje się tym, że świadczy pomoc w sytuacji, gdy dochodzi do wypadków czy też kolizji drogowych. W ich wyniku istnieje prawdopodobieństwo tego, że pojazd nie będzie nadawał się do jazdy, w konsekwencji konieczne okazuje się usunięcie go z drogi i przewiezienie do wybranego warsztatu. Jakie uprawnienia są niezbędne do prowadzenia lawety? Prawo jazdy na autolawetę – co powinniśmy o tym wiedzieć? Co dzieje się chwilę po tym, jak laweta przyjeżdża na miejsce zdarzenia? Gdzie odwożony jest pojazd? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Jakie uprawnienia są niezbędne do prowadzenia lawety?

Jedną z ważniejszych kwestii dla pomocy drogowej jest odpowiednia laweta. Jeśli zdecydowalibyśmy się prowadzić samochód z lekką przyczepką, której waga wynosi maksymalnie 750 kilogramów, wówczas nie ma konieczności posiadania żadnych dodatkowych uprawnień. Istotny jest jedynie dokument prawa jazdy kategorii B. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przepis ten odnosi się do pewnego warunku, w którym to łączna masa samochodu i przyczepy nie przekracza 4250 kilogramów. Ważna jest również zasada która głosi, że holujący samochód nie może być cięższy od tego holowanego. Co godne podkreślenia- przyczepa lekka nie musi posiadać najazdowego hamulca. Co jeśli samochód z przyczepą i holowanym autem waży więcej? Nie obędzie się bez wyrobienia specjalistycznej kategorii B96 lub B+E. W praktyce jest to jedno z najczęstszych uprawnień dla kierowców, którzy decydują się na prowadzenie lawet. Warto zwrócić uwagę na jeszcze element- w obu tych przypadkach konieczne jest jedynie zdanie egzaminu praktycznego. Jest to jednak bardzo trudne, jeśli nigdy wcześniej nie poruszaliśmy się tego typu pojazdami.

Prawo jazdy na autolawetę – co powinniśmy o tym wiedzieć?

Jeśli weźmiemy pod lupę autolawety, wówczas możemy dojść do wniosku, że problematyka dość znacząco zbliżona jest do procedury występującej przy samochodach dostawczych. Okazuje się, że autolaweta nie różni się od tradycyjnego busa ukształtowaniem nadwozia czy też rodzajem towaru, który jest przewożony. Na podstawie powyższego zasady, które określają dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, a także kategorię prawa jazdy są niemalże identyczne. Przykładowo pojazdy, które należą do średniej klasy przewożone są z reguły na autolawetach. Znacznie mniej problemów występuje w przypadku samochodów osobowych. Najważniejsze informacje znaleźć można w dowodzie rejestracyjnym. W tym miejscu należy wspomnieć o sytuacjach, w których lawet przewożą samochody wraz z bagażami. Te niekiedy mogą okazać się zbyt ciężkie, aby móc prowadzić pojazd z prawem jazdy kategorii B.

Co dzieje się chwilę po tym, jak laweta przyjeżdża na miejsce zdarzenia?

Kiedy dojdzie do nieprzyjemnego incydentu, wówczas logiczne jest, że decydujemy się na wezwanie pomocy drogowej. Warto już wcześniej przygotować sobie numer telefonu, aby zadzwonić do sprawdzonej, bezpiecznej i taniej firmy. Teraz wystarczy, że zabezpieczymy miejsce zdarzenia poprzez ustawienie trójkątów ostrzegawczych. Jest to informacja dla kierowców, że muszą zachować szczególną ostrożność. Kiedy laweta będzie już obecna, reszta czynności postępuje stosunkowo szybko. W pierwszej kolejności doświadczony pracownik podejmuje czynności związane z bezpiecznym, jednocześnie sprawnym załadowaniem pojazdu na lawetę. Zadba więc m.in. o oznakowanie miejsca pracy. Lawety muszą być wyposażone w żółte sygnały ostrzegawcze- te powinny zostać uruchomione. W dzisiejszych czasach pomoc drogowa najczęściej korzysta z nowoczesnych pojazdów, które umożliwiają autoholowanie na specjalnej platformie. Jest ona opuszczana aż do poziomu drogi. W jaki sposób samochód się na nią wciąga? Otóż jest to możliwe dzięki spalinowej czy też elektrycznej wyciągarki. Podłączona zostaje stalowa lina, która uciągnie nawet pojazd, który niekiedy waży kilka ton. Czynności te nie należą więc do najbardziej skomplikowanych, co warto mieć na uwadze.

Gdzie odwożony jest pojazd?

Po kilku minutach samochód powinien znajdować się na platformie. Zostaje on odpowiednio zabezpieczony i jest gotowy do przewożenia. Część osób może się zastanawiać, gdzie dokładnie odwożony jest pojazd. Otóż trafia on do wybranego przez nas warsztatu, gdzie zostanie przeprowadzona kompleksowa naprawa, o ile wyrazimy na to zgodę. Jeśli nie zaproponujemy żadnej lokalizacji, wówczas pomoc drogowa może zawieźć czterokołowca na naszą posesję lub do współpracującego warsztatu. W praktyce może to być zarówno autoryzowany serwis, jak i niezależny warsztat. Co ciekawe, o wyborze może decydować klient, a nawet ubezpieczyciel- jest to zależne od tego, kto dokładnie finansuje koszty związane z naprawą. Dalsze kontynuowanie jazdy jest możliwe jest wtedy, gdy otrzymamy samochód zastępczy. Często korzysta się z możliwości wypożyczalni samochodowej. Po dokonaniu niezbędnych napraw możemy powrócić do jazdy poprzednim czterokołowcem.

 

Podobne posty