Obecnie budowane domy drewniane mają zupełnie inny wygląd niż stawiane dawniej. Nowoczesne technologie umożliwiają zwiększenie objętości okien, sufity międzywarstwowe które wytrzymują kolosalne obciążenia, a materiały do izolacji wykluczają przeciągi w domu. Ale dawne tradycje pozostały w technologii budowlanej. Obecnie dużym powodzeniem cieszy się budowanie domów drewnianych w hbe system czyli klejenia warstwowego.
Jak stawiali domy nasi przodkowie?
W starożytności starano się budować domy z drewna, ponieważ wierzono, że jest to budynek najcieplejszy i najłatwiejszy w budowie. Początkowo budowano tymczasowe chaty, do połowy zatopione w ziemi. Domy były bardzo proste i składały się z dwóch części, sieni wejściowej i głównej izby. Konstrukcja budynków z drewna od zawsze była całkowicie nieszkodliwa dla środowiska i zdrowia ludzi. Drewniane kłody zaczęto wykorzystywać do budowy domów drewnianych znacznie wcześniej niż kamień. W dawnych czasach z drewna budowano prawie wszystko: płoty, dwory królewskie i twierdze. Chociaż budynki bardzo się zmieniły, pozostały praktyczne i funkcjonalne. Kiedyś chętnie stawiano drewniane budynki mieszkalne połączone z gospodarczymi w formie prostokąta. Najczęściej dachy kryte były słomianą strzechą lub wiórem osikowym. Wykorzystywano dwuspadowe konstrukcje krokwiowo-jętkowe, kryte także dranicami lub gontami. Głównym materiałem budowlanych było drewno pozyskiwane z sosny i świerka, natomiast kamienie polne służyły do budowania fundamentów. Część domów budowana była w technologii tak zwanej glinobitki. Ściany budowanych domów z drewna stawiano w konstrukcji wieńcowej z węgłami na tak zwany obłap lub rybi ogon. Budowano stodoły w konstrukcji szkieletowej szalowanej deskami. Do budowy wykorzystywane było drewno ścinane w okresie zimowym. Dlaczego? Zapewniało to ochronę przed szkodnikami bytującymi w drewnie, ponadto leżący śnieg ułatwiał przywożenie tego materiału. Jakich drzew nie używano do budowy? Drzew porażonych piorunem, zrośniętych, bartnych, bliźniaczych.
Co wniosła do budownictwa nowoczesność?
Wspomagane komputerowo pomysły na domy z drewna klejonego projektanci wprowadzają w ekologiczne konstrukcje które zapewniają komfort. Prace wykonywane są przez profesjonalistów z uwzględnieniem konstrukcji wsporczych. Programy pozwalają stworzyć projekt z uwzględnieniem wszystkich obliczeń.Takie połączenie zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo podczas eksploatacji budynku. Nowoczesne budynki z drewna w technologii hbe pozostawiły ze starych budynków jedynie przytulność i przyjemny zapach drewna, ale jednocześnie stały się bardziej niezawodne.
Zobacz również:
- budowa domów drewnianych całorocznych https://domyhbe.pl/pl/realizacje/dom-zabrze
- budowa domow z drewna https://domyhbe.pl/pl/realizacje/punkt-informacji-turystycznej
- budowa domów cennik w Poznaniu https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-poznan
Zmiany budowlane
Drewniane domy zmieniły dziś swój wygląd, ale wszystko w nich pozostaje żywe, niezwykle praktyczne. Nowoczesne, zaskakująco piękne, niezawodne, funkcjonalne domy z drewna klejonego bsh trafiają w gusta ich właścicieli. Z drewnianych domów z minionej epoki jest być może niepowtarzalna atmosfera szczególnej harmonii drewnianego domu. W budownictwie mieszkaniowym szeroko stosowane są materiały budowlane z przetworzonego drewna hbe systemu, który działa już od 20 lat. Domy z drewna klejonego projekty obejmują zarówno tanie konstrukcje o mniejszej powierzchni i większe na prawdziwe rezydencje. W każdym przypadku tego typu domy pod względem estetycznym i użytkowym często przewyższają budynki betonowe. Domy drewniane wyglądają atrakcyjnie, dobrze zatrzymują ciepło i są zaprojektowane na długi okres eksploatacji. W dzisiejszych czasach szczególnie popularne w budownictwie są projekty domów w technologii hbe. Nic w tym dziwnego, bo są nowoczesne, estetyczne i trwałe. Wielu postrzega je, jako złoty środek pod względem ceny, piękna i długoletniego użytkowania.
Zalety niedrogich domów z tarcicy klejonej
Właściwa konstrukcja pozwala tanio i w krótkim czasie zbudować dom z drewna klejonego bsh https://konsbud.com/drewno-klejone/, czyli klejonego warstwowo. Wybór tego materiału budowlanego to racjonalna decyzja: montaż jest wykonany z elementów o odpowiednim kształcie i zajmuje minimum czasu. Cechuje taki materiał budowlany: wysoka jakość obróbki powierzchni, niski skurcz (0,2–1%). Montaż okien, ościeżnic, okablowanie komunikacji wewnętrznej można wykonać natychmiast po zmontowaniu ścian. Niska przewodność cieplna budynków z drewna pozwala zaoszczędzić do 40% na ogrzewaniu w porównaniu do muru. Materiał można wykorzystać do budowy domów spełniających wszystkie współczesne standardy komfortu i bezpieczeństwa. Oczywiście to materiał decyduje o życiu domu, jego właściwościach technicznych, estetycznych i wytrzymałości. Budowa budynków drewnianych z tarcicy klejonej warstwowo zajmuje stosunkowo mało czasu: cały cykl budowy domu można ułożyć w 5-6 miesięcy. Specjalna technologia produkcji drewna klejonego polega na zastosowaniu związków ochronnych, które zabezpieczają gotowe drewno przed różnymi agresywnymi wpływami zewnętrznymi: ogniem, gniciem, penetracją owadów drążących drewno i rozwojem grzybów. To sprawia, że domy z drewna klejonego bsh są trwałe i wytrzymałe. Należy zwrócić uwagę na doskonałe właściwości termoizolacyjne drewna w technologii hbe.
Konsbud drewno konstrukcyjne |
Stobno 55 A, |
72-002 Dołuje |
918125387 |
www.konsbud.com |
Konsbud drewno klejone |
Stobno 55 A, |
72-002 Dołuje |
918125387 |
www.konsbud.com |